آزمون‌ زبان فرانسه

فرانسه

DELF) Diplôme d’Etude en Langue Française)- مدرک زبان فرانسه

DALF) Diplôme Approfondi de Langue Française)- مدرک سطح پيشرفته زبان

اين دو مدرک طبق آيين‌نامه وزارتخانه‌ای ٢٢ مه ١٩٨٥ به‌وجود آمدند و نخستين مدارک زبان فرانسه با اعتبار بين‌المللی هستند.

برگزاری اين آزمون‌ها هم مرکزی است و هم از آن تمرکززدايی شده است:

  • تمرکززدايی شده‌اند، به اين دليل که آزمون‌ها در هر کشوری طراحی، برگزار و تصحيح می‌شوند. به اين ترتيب، هر مرکز آزمون امکان دارد اين آزمون‌ها را به لحاظ تهيه موضوعات، زمان‌بندی و مدرک‌دهی از طريق نهادهای آموزشی يا ادارات و شرکت‌ها با شرايط بومي خود منطبق سازد.
  • مرکزی هستند، به اين دليل که کميته ملی با مديريت مرکز بين‌المللی مطالعات آموزشی سِور (Sèvres)، تناسب اعطای مدرک را در ميان مراکز امتحان خارج از کشور تضمين مي‌کند:

     – اين کميته ملی امکان افتتاح مرکز امتحان را فراهم می‌کند و به داوران صلاحيت لازم را می‌دهد؛

     – موافقت خود را درباره‌ی موضوعات امتحان که پيش از امتحان به آن داده می‌شود، اعلام می‌کند و در صورت لزوم تغييرات لازم را اعمال می‌دارد؛

    – به طور مستمر با مراکز مختلف خارج از کشور در ارتباط است تا پيشنهادها و مشکلات آن‌ها را در نظر بگيرد و تمام ابزار آموزشی و اداری لازم را برای برگزاری اين             امتحانات فراهم کند.

يک نشست مرکزی در مه و ژوئن 2002 تشکيل شد که در پی آن تحولات اساسی در ساختار امتحانات به‌وجود آمد و بر شرايط برگزاری و تصحيح آزمون به صورت بومی تاکيد شد. در اين امتحانات بيش‌تر بر دانش عملی زبان تاکيد می‌شود تا بر دانش زبانی. دانش زبانی هدف واسطه به‌شمار می‌آيد. اين امتحانات به طور نظام‌مند از چهار توانش متمايز تشکيل نمی‌شوند و شامل آزمون‌های درک و توليد گفتاری و نوشتاری هستند.

در مورد مدرک‌های DELF/DALF می‌توان به موارد زير اشاره کرد:

  • به يادگيری کوتاه مدت اهميت می‌دهند؛ به بيان ديگر، زبان‌آموزی که تنها ساعاتی را به يادگيری زبان فرانسه اختصاص داده است، برای مثال می‌تواند آزمون A2 را بگذراند، اگرچه پس از آن مدتی مطالعه زبان را کنار بگذارد.
  • متناسب با راهبردهای آموزشی مختلف‌اند؛ برای مثال، آموزش فشرده يا غيرفشرده، آموزش در چارچوب مؤسسه يا به شيوه خودآموز.
  • تغيير شرايط احتمالی زبان‌آموزان را در نظر می‌گيرند؛ برای نمونه، زبان‌آموزان می‌توانند هر يک از واحدها را در کشورهای مختلف بگذرانند.

TEF) Test d’Evaluation de Françai)- آزمون ارزشيابی زبان فرانسه:

آزمون ارزشيابی زبان فرانسه را اتاق بازرگانی پاريس در سال 1998 تدوين کرد. هدف از اين آزمون اين بود که به دانشجويان امکان دهد سطح زبان فرانسه خود را برای ورود به دانشگاه نشان دهند و شرکت‌ها بتوانند بی‌طرفانه، اشخاص دارای سطح کافی از زبان فرانسه را انتخاب کنند.

بزرگ‌ترين ابتکار در اين آزمون، ارزشيابی فردی از شرکت‌کنندگان است. به اين ترتيب، دو شرکت‌کننده با نمره يکسان در سطح زبانی يکسانی قرار مي‌گيرند (هفت سطح، بر اساس مقياس 0 تا 900 نمره)، اما الزاما نمره هر يک از توانش‌های آن‌ها يکسان نيست. ساختار اين آزمون متشکل از سه زير آزمون اجباری است که در مجموع دارای 150 سؤال چندگزينه‌ای، با مدت زمان 2 ساعت و 10 دقيقه (درک نوشتاری: يک ساعت، 50 سؤال؛ درک گفتاری: 40 دقيقه، 60 سؤال؛ واژگان و ساختار: 30 دقيقه، 40 سؤال) و دو زير آزمون اختياری (بيان نوشتاری: يک ساعت؛ بيان گفتاری: 35 دقيقه) است. پاسخ‌های اشتباه نمره منفی دارند و اين امر امکان می‌دهد که توانش حقيقی شرکت‌کنندگان ارزشيابی شود. پايايی و روايی اين آزمون را رعايت مجموعه‌ای از وظايف مشخص تضمين می‌کند. اين مجموعه با همکاری خدمات آموزش تجربی روانشناسی و علوم آموزش دانشگاه لی يژ(Liège) تدوين می‌شود و تحليل‌های آماری را گروه رياضی و آماری مدرسه عالی مهندسی الکترونيک و الکتروتکنيک نوئازی-لو-گران (Noisy-le-Grand) انجام می‌دهد. نام‌نويسی در اين آزمون مستلزم داشتن هيچ مدرکی نيست و در تمام دنيا، به درخواست شرکت‌کنندگان برگزار می‌شود و محدوديتی ندارد. نتايج به سرعت به شکل گواهی نتايج با جزئيات نمرات به دست آمده و چند تفسير همراه با جزئيات برای هر توانش مورد ارزشيابی فرستاده می‌شود. نمودار موجود در مدرک امکان می‌دهد سطوح عمومی شرکت‌کننده را مشخص کنيم. اين آزمون به همراه تصحيح فوری بر روی اينترنت نيز وجود دارد(e-TEF).

 TEFAQ) Test d’Evaluation de Français adapté pour le Québec)- آزمون ارزشيابی زبان فرانسه انطباقی برای کبک:

اين آزمون توسط اتاق بازرگانی پاريس تدوين شده است و تمام داوطلبانی که قصد ارزشيابی توانش‌های واقعی خود در زبان فرانسه را دارند می‌توانند در اين آزمون شرکت کنند در حقيقت، اين آزمون برای افرادی طراحی شده است که برای مهاجرت به کبک نيازمند ارائه مدرکی مبنی بر توانش‌های خود در زبان فرانسه هستند. با اين حال، اين افراد می‌توانند در آزمون TEF و يا هر آزمون ديگری از زبان فرانسه که مورد قبول دولت کبک است شرکت کنند. اين آزمون سطح کلی و جزئی داوطلب را در زبان فرانسه بر اساس شش سطح (A1/C2) تعريف شده توسط چارچوب اروپايی قابل ارجاع (CECR) و نيز بر اساس مقياس کبکی از سطوح توانش افراد بزرگ‌سالی که قصد مهاجرت را دارند در زبان فرانسه (EQNCF) مشخص می‌کند. آزمون TEFAQ توسط وزارت مهاجرت و اجتماعات فرهنگی کبک (MICC) و در چارچوب در خواست رسمی برای مهاجرت به رسميت شناخته شده است. اين آزمون شامل دو زير آزمون (درک گفتاری: 40 دقيقه، 60 سؤال؛ بيان گفتاری: 15 دقيقه 2 بخش مجزا (Section A/Section B)) می‌باشد. سؤالات درک گفتاری در قالب سؤالات چندگزينه‌‎ای ارائه می‌شوند. بخش اول از زير آزمون بيان گفتاری مربوط به پرسش و پاسخ به منظور کسب اطلاعات و بخش دوم آن مربوط به معرفی يک سند و آوردن استدلال به منظور قانع کردن مخاطب می‌باشد.

نتايج آزمون، از 2 الی 4 هفته پس از دريافت آزمون اعلام می‌شوند و تا يک‌ سال پس از تاريخ برگزاری آن معتبر خواهند بود. شرکت در اين آزمون محدوديتی ندارد و داوطلب می‌تواند با منظور کردن 3 ماه فاصله بين هر امتحان، به دفعات نامحدودی در آزمون شرکت نمايد.

از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره، از سراسر کشور از طریق شماره12 با مشاوران با تجربه ما تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *