آمـاده شو برای مطالـعه!!

مقدمات و شرایط اولیه‌ی لازم برای آغاز مطالعه چیست؟
آیا تاکنون دقت کرده‌اید که هر جلسه‌ی مطالعه‌ی شما چگونه شروع می‌شود؟
شاید کمتر دقت کرده باشید که یکی از نقطه ضعف‌های اساسی بیش‌تر دانش‌آموزان به نحوه‌ی آغاز مطالعه باز می‌گردد. مطالعه بدون کسب آمادگی‌های لازم،مانند شنا کردن بدون یادگیری مهارت‌های شنا است.
کسی که بی‌مقدمه وارد مطالعه شود علاوه بر این که چیز زیادی یاد نخواهد گرفت، زمان زیادی را هم از دست خواهد داد.

مکان مطالعه:
دانش‌آموزان در خصوص مکان مطالعه عادت‎های متفاوتی دارند. مطالـعه در منزل، پارک و کتـابخانه‌های عمومی از رایج‎ترین مکان‌های مطالعه محسوب می‌شوند. آن‌چه در این‌باره باید بدانید این است که محیط و مکان مطالعه علاوه بر داشتن شرایطی چون سکوت و آرامش، باید تا حد امکان ثابت و بدون تنوع باشد. اگر واقعا می‌خواهید با تمرکز مطالعه نمایید باید سعی کنید که خود را به محیط یکنواخت و ثابت عادت دهید. بنابراین فضاهای عمومی مانند پارک، برای یک مطالعه جدّی، مکان مناسبی محسوب نمی‌شوند. تغییرات مکرر در دکـور اتاق و یا مکان مطالعه نیز چـون مخلّ تمرکز می‌شوند توصـیه نمی‌گردد. بعضی‌ها دوست دارند موقع مطالعه افراد دیگری مانند دوستانشان دور و برشان باشند. اگر هدف از این کار مطالعه گروهی و رفع اشکال باشد خوب است، اما در هر حال، باید زمان‌هایی برای مطالعه فردی _ به صورت تن‌ها _در نظر گرفته شود.
اگر می‌توانید و امکانات لازم را دارید بهترین مکان برای مطالعه‌ی همراه با تمرکز، منزل خـودتان و البته یک اتاق مشخص است و اگر علی‌رغم فراهم بودن امکانات و شرایط و همکاری اعضای خانواده، باز دوست دارید که در فضاهای دیگری مطـالعه نمایید،احتمالا باید در نیّت جدّی خود برای درس خواندن شک کنید.
برای مطالعه جدّی و توام با تمرکز، یک فضای ثابت و یکنواخت بهترین مکان است.
ready-300x200
هدف‌مندی مطالـعه:
این موضـوع را از زوایای مختلفی می‌توان مورد بحث قرار داد. یکی از بعدهای مـهم هدف‌مندی به نیّت‎‌ها و انگیزه‌ها‌ی شما برمی‌گردد. بعد دیگر آن به آرامـش ذهنی و نظم رفتاری شما مربوط است. یکی دیگر از ابـعاد آن این است که شما چه‌قـدر مهارت‌ و ظرافت‌ دربرنامه‌ریزی و به خصوص پیش‌بینی تغییرات به خرج می‌دهید. یعنی این‌که اگر قسمتی از برنامه‌ی شما اجرا نشد و یا طولانی شدن یک برنامه منجر به بر‌ هم خـوردن برنامه‌های دیگر شد، طرح‌های هدفـ‌مندی را پیش‌بینی کرده باشید.
هدف‌مندی در مطالعه یعنی داشتن یک ذهنیت روشن و شـفاف درباره‌ی اهداف و پیش‌بینی‌های لازم. به عبارت دیگر با یک ذهن مبهم و پیچیده و سردرگم نمی‌توانید مطالعه‌ای موفق داشته باشید. و اگر از پس خود برنمی‌آیید حتما به مشاور مراجعه کنید.
باید به طور شفاف بدانید که در مغز شما چه می‌گذرد و چه می‌خواهید بکنید.
آغاز هشیارانه:
ما در این‌جا برای بیداری و هشیاری تعاریف متفاوتی را در نظر می‌گیریم. هشیاری یعنی داشتن یک آگاهی ارادی و به عبارت بهتر یعنی بیداری آگاهانه. بسیاری از دانش‌آموزان برای ورود به مطالعه بیدار هستند ولی هشیاری لازم را ندارند. شاید برای شما پیش آمده باشد که مطالعه درسی را شروع کرده‌اید اما بعد از گذشتن دقایـقی، تازه متوجه شده‌اید که اصلا نمی‌دانید چه می‌کنید! دچار حواس‌پرتی می‌شوید و یا مطالب را خوب درک نمی‌کنید.
مطالعه‌ی شما وقتی هشیارانه است که شما از لحظه‌ی شروع مطالعه و در لحظه لحظه‌ی ادامه‌ی آن بدانید که دارید چه می‌کنید و کاملا کنترل ارادی بر رفـتار خود داشته باشید.
برداشت شده از وب‌سایت معلم.
“الو سلام مشاور” واسه یه همراهی کردن جانانه در کنارتونه…

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *