انتخاب رشته بر حسب علاقه و استعداد

انتخاب

انتخاب رشته دانشگاه یکی از دغدغه‌های دانش‌آموزانی است که در کنکور مجاز به انتخاب رشته شده‌اند.
در مورد انتخاب رشته همواره سؤالات زیادی در ذهن متقاضیان ورود به دانشگاه وجود دارد:

 1. چطور از بازار کار رشته‌های مختلف مطلع شویم؟
 2. چطور رشته‌های دانشگاهی را بشناسیم؟
 3. چطور بدانیم در کدام رشته، استعداد و توانایی کافی داریم؟
 4. اگر رتبه مناسبی کسب نکرده‌ایم، چگونه مشابه‌ترین رشته به رشته مورد علاقه‌مان را در دانشگاه‌های دیگر پیدا کنیم؟
 5. به کیفیت دانشگاه بیش‌تر اهمیت دهیم یا رشته‌ای که میخواهیم در آن مطالعه کنیم؟
 6. چگونه از وضعیت و امکانات رفاهی شهری که دانشگاه در آن قرار دارد مطلع شویم؟
 7. آیا برآوردی از وضعیت خوابگاه و اجاره خانه‌های آن شهر داریم؟
 8. چگونه از آخرین اخبار و قوانین انتخاب رشته دانشگاه‌ها مطلع شویم؟

کنکور مساله‌ای است که همه ساله باعث به وجود آمدن استرس، تنش و اضطراب در بیش از یک میلیون داوطلب و چند میلیون از افراد خانواده و آشنایان این داوطلبان می‌شود. استرس کنکور برای برخی افراد به قدری است که شب کنکور را با فشار زیادی تحمل می‌کنند و گاه اصلا به خواب نمی‌روند. شب کنکور شبی است که داوطلب به خواب کافی احتیاج دارد تا به آرامش دست پیدا کند و مطالب خوانده شده را در ذهن خود تثبت کند.

 پس از جلسه کنکور، کسانی که با رتبه‌های قابل قبول، مجاز به انتخاب رشته می‌شوند حس بسیار خوبی دارند، چرا که بار سنگین درس خواندن‌های متوالی و فشار کنکور تا حدودی از روی دوششان برداشته شده است. اگر فردی را با رتبه خوب در کنکور ملاحظه کرده باشید می‌بینید که چنان این گونه افراد خوشحالند که گویی دنیا را به آن‌ها داده‌اند. اما در این بین هستند افرادی که علی رغم تلاش زیاد و کوشش فراوان، رتبه‌های خوبی کسب نکرده‌اند. انگار آب سردی بر سر آن‌ها ریخته شده و باید از نو برای کنکور سال بعد یا برای کاری دیگر برنامه‌ریزی کنند و مسلما فشاری که بر آن‌ها وارد می‌شود چند برابر خواهد شد.

اما بحث انتخاب رشته بحثی بسیار مهم و حیاتی برای داوطلبانی است که مجاز به انتخاب رشته شده‌اند. مسلما دوستان و آشنایان و خانواده داوطلبان پس از دیدن رتبه فرد، پیشنهاداتی به او می‌دهند و قصد کمک به او را دارند. اما گاه خواسته یا ناخواسته باعث انتخاب‌های نادرست برای فرد و عواقب بد آن می‌شوند. فردی که مثلا در رشته ریاضی رتبه ۵۰ آورده و مثلا به رشته‌های مهندسی علاقه‌ای ندارد مورد سرزنش اطرافیان قرار می گیرد: این همه وقت درس خواندی و رتبه به این خوبی آوردی که بری رشته ….

برخی از داوطلبان به ناچار و تاثیر تاثیر جو روانی، تن به خواسته اطرافیان می‌دهند و بدون میل و رغبت رشته‌ای را می‌خوانند که به آن علاقه‌ای ندارند. در کمال تعجب خانواده‌ها می‌بینند که فرزندشان که تا پیش از رفتن به دانشگاه جزو نفرات برتر کلاسشان بوده، اکنون افت تحصیلی شدیدی پیدا کرده و حتی گاه به انحراف هم کشیده می‌شود، یا پس از چند ترم از رشته خود زده شده و فکر ترک تحصیل یا تغییر رشته به ذهنش می‌رسد.

اما ممکن است داوطلبی به رشته‌ای علاقه‌‌مند باشد اما توانایی لازم برای موفقیت در این رشته را نداشته باشد. موضوع توانایی و استعداد در رشته تحصیلی نیز همزمان با علاقه می بایست مدنظر قرار گیرد.

نکته دیگر اینکه امروزه دیگر به راحتی نمی‌توان گفت کدام رشته از رشته‌های دیگر برتر و بالاتر است. با افزایش پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های سراسر کشور و با افزایش تعداد افرادی که دارای مدرک کارشناسی هستند، به راحتی نمی‌توان پیش‌بینی کرد کسی که لیسانس فلان رشته را بگیرد حتما سر کار می‌رود.
سایر مقالاتی که در این زمینه میتواند برای شما جذاب باشد:
معرفی رشته مهندسی فناوری اطلاعات IT،  رشته مهندسی مواد، رشته مهندسی هوافضا و…

توجه به علاقه و استعداد و توانایی داوطلبان و نیز شناخت رشته‌های مختلف در کلیه دانشگاه‌های سراسر کشور، یکی از مهم‌ترین تخصص‌های مشاوران “الو سلام مشاور” می‌باشد که آن‌ها را با کمال میل و حوصله در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهند.

مشاوران “الو سلام مشاور” علاوه بر موارد فوق در مورد موضوعات زیر نیز با شما همراه خواهند بود. 

 • مشاوره انتخاب رشته
 • انتخاب رشته کارشناسی
 • انتخاب رشته کارشناسی ارشد
 • انتخاب رشته کنکور
 • شرایط تغییر رشته
 • انتخاب رشته دانشگاه
 • معرفی و شناخت رشته های کاردانی
 • معرفی و شناخت رشته های کارشناسی
 • معرفی و شناخت رشته های کارشناسی ارشد
 • معرفی و شناخت رشته های ریاضی فیزیک
 • معرفی و شناخت رشته های فنی
 • معرفی و شناخت رشته های تجربی
 • معرفی و شناخت رشته های زبان
 • معرفی و شناخت رشته های انسانی
 • معرفی و شناخت رشته های هنر


از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره، از سراسر کشور از طریق شماره 12 با مشاوران با  تجربه ما تماس بگیرید تا تمامی معیارهای انتخاب رشته را در اختیار شما قرار دهند.

ASM-Entekhab-Reshteh (3)

2 پاسخ

تعقیب

 1. […] عواملی در یک انتخاب رشته موفق مؤثرند؟ انتخاب رشته بر حسب علاقه و استعداد مقالات معرفی […]

 2. […] سراسری تنها نیمی از از راه ورود به دانشگاه است و انتخاب رشته نیمی دیگر از راه بوده که نه تنها در مسیر تحصیل بلکه در […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *