ایـام عیـد چگونه درس بخوانیم؟!

عید

طبق یک عـادت فرهنگی، ما از ایام تعطیـلات استفاده‌ی مؤثری نمی‌کنیم و زمان‌های تعطیلی خود را با پـراکنده‌کاری و استراحت می‌گذرانیم. علی‌رغم طـولانی بودن تعطیلات عید باز هم کمتر کسی از این فرصت برای جمع کردن کارهایش استفاده می‌کند و معمولا همان رویه‌ی وقت‌گذرانی و بیهـوده‌کاری ادامه پیدا می‌کند. با این وجود، ایـام عید برای کنکوری‌ها معنای دیگری پیدا می‌کند. این ایام از یک طرف فرصتی است برای تکمیل و جمع‌بندی مطالب، و از طرف دیگر فرصت آماده‌سازی و تجدید قوا برای روزهای باقی‌مانده، خیلی‌ها این دوران را فرصت طلایی می‌نامند.
آغاز ایام عید:
در روزهای اول عید چه باید کرد؟ آیا از همان روز اول باید با دنیای خارج قطع ارتباط نمود؟ آیا نباید به دید و بازدید عید رفت؟ پاسخ به چنین سـؤالاتی کارسختی است، چرا که اولا روحـیه‌ی افراد با یکدیگر متفاوت است و ثانیا پای‌بنـدی خانواده‌ها به آداب و رسوم با هم تفاوت دارد. اگر خانواده‌ها و خـود دانش‌آموزان از حساسیت‌ها و سخـت‌گیری‌های بی‌مورد اجتناب کنند بهتر می‌توانند درباره‌ نحوه‌ استـفاده از این ایام تصمیم بگیـرند. کاری نداشته باشید، که دیگران چه می‌کنند، تنها بر مبـنای وضعیت خودتان بیاندیشید .اگر شما تمایل دارید که در دید و بازدیدهای یکی دو روز اول عید شرکت نمایید ولی به زور خودتان را وادار به درس خواندن می‌کنید احتمالا نتیجه‌ خوبی نخواهید گرفت، یا اگر کسی که یک دوره سخت و فشرده را پشت سر گذاشته باشد و بخواهد ایام عید را نیز به آن دوره متصل کند، بالاخره در مرحله‌ای از کار دچار مشکل خواهد شد. توصیه کلی برای روزهای آغازین عید این است که حداکثـر دریکی دو روز اول عید در دید و بازدیدهای مهم شرکت کنید و خیلی دراین مورد به خود سخت نگیرید، و بقیه روزها را به درس خواندن اختصاص دهید.
اردوهای درسی:
در چـند سال اخیر اردوهای درسی ایام عید توسط مدارس و مؤسسات آموزشی باب شـده است. این تصور وجود دارد که چون دانش‌آموزان فرصت طلایی ایام عید را از دست می‌دهند لذا بهتر است در خانه نباشند و در مکان و فضای دیگری، از وقت خود برای درس خواندن استفاده کنند. این تصور اگر چه تا حد زیادی درست به نظر می‌رسد، اما با وضعیت و شرایط همه دانش‌آموزان تطـابق ندارد. اگر کسی واقعا انگیزه و همت لازم و کافی را برای درس خواندن و کنکور داشته باشد برای او چه فرقی می‌کند کجا باشد، و اگر کسی هم بخواهد تحت شرایط اجباری و سخت‌گیرانه درس بخواند چه نتیجه‌ای خواهد داشت؟ حضور در اردوهای درسی ایام عید برای همه دانش‌آموزان نتایج یکسانی ندارد و دانش‌آموزان برای شرکت در این ایام باید تفکر بیش‌تری داشته باشند. کسی که آمادگی‌های درسی و روانی لازم را ندارد بعید است که با یک اجبار و فشار 15-20 روزه به جایی برسد، و چه‌بسا دانش‌آموزی هم که آمادگی‌های درسی و روانی لازم را دارد و در منزل نیز شرایط درس خواندن برایش مهیاست، اگر در خانه تنها درس بخواند از ایام عید بهره بیشتری می‌برد. اردوهای درسی برای کسانی مناسب‌تر است که علاقه و حوصله درس خواندن را دارند ولی شرایط و موقعیت مناسبی برای این کار ندارند. هم‌چنین کسانی که در مراحل مطالعاتی خود به جایی رسیده‌اند که حداقل یک دوره کامل مطالعه تشریحی و تستی را به پایان رسانده‌، و فقط نیاز به رفع اشکال و جبران کمبودهایشان دارند، بهتر می‌توانند از چنین اردوهایی استفاده کنند. در مورد استفاده از اردوهای درسی ایام عید، بر مبنای آمادگی‌های درسی و روانی خود با تامل بیش‌تری تصمیم بگیرید.
نحوه استفاده از ایام عید:
شما می‌توانید از فرصت پیش آمده به صورتی چند منظوره استفاده کنید. این فرصت 15-20 روز مرحله مستقلی محسوب نمی‌شود، چرا که براساس مطالب عنوان شده در قسمت‌های قبلی، اگر دانـش‌آموز پیش‌دانشگاهی هستید، در مرحله تکمیل دوره جامـع مطالعه تشریحی و تستی دروس به سر می‌برید، یا اگر صرفا برای کنـکور درس می‌خوانید و از اول عیـد تا دهه دوم اردیبهشت ماه را برای مرور نکته و تست دروس و رفع اشکال و جبران کمبودها در نـظر گرفته‌اید. در هر حال، فرصت ایام عید قسمتی از مراحل قبلی و یا جدید برنامه کاری شما محسوب می‌شود، که می‌توانید بر اساس برنامه‌ای درست از این ایام بهترین استفاده را کنید. یک استفاده دیگر ایام عید می‌تواند آماده‌سازی برای تحمل روزهای فشرده و سخت نزدیک کنکور باشد اگر با‌انگیزه و اراده‌ای قوی از تک‌تک روزهای تعطیلات حداکثر بهره را ببرید، در واقع به خودتان ثابت کرده‌اید که می‌تـوانید یک دوره سخت و فشرده کاری را نیز با میل و رغبت تحمل کنید.

برداشت شده از وب‌سایت معلم.

با “الو سلام مشاور” مطمئن تصمیم بگیر و یک قدم به جلو بردار….

1 پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *