بررسی دانشگاه‌های بی‌کیفیت خارجی و رشته‌های پزشکی

ادامه تحصیل در خارج از کشور

گروه حوزه و دانشگاه، زهره‌بال: خردادماه و تیرماه هر سال فرصتی برای علاقه‌مندان به تحصیل است که ادامه تحصیل خود را به محک دانشگاه‌های مختلف در خارج از کشور بگذراند.

سال‌هاست که دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل به خارج از کشور سفر می‌کنند، و با تغییرات آموزش عالی در سطح جهان، سیر و سفر ایرانی‌ها هم دچار تغییرات مختلفی شده است.

درآمدزایی دانشگاه‌‌های بی‌کیفیت خارجی از دانشجویان ایرانی:

دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت چندی پیش یادآور شد: تنها درآمد یکی از دانشگاه‌های پزشکی هندوستان از دانشجویان ایرانی ٥٠‌ میلیارد تومان در سال است و یا برخی از کلاس‌های پزشکی کشور فیلیپین نیز توسط دانشجوهای ایرانی تشکیل می‌شود. به عنوان نمونه هزینه‌ای که دانشجوی ایرانی در قبرس می‌کند برابر با یک دانشکده ما در ایران است.

در این فصل دانشگاه‌های مختلف جهان فرصت‌های تحصیلی خود را اعلام می‌کنند و بسیاری از دانشجویان ایرانی که جزء برترین‌ها محسوب می‌شوند و استعداد بالایی دارند از این فرصت ها بهره می‌گیرند.

خاطرات زیادی از استادان دانشگاه‌های مطرح مثل علوم‌ پزشکی تهران، صنعتی ‌شریف، تهران، شهید بهشتی و امیرکبیر وجود دارد که در این فصل دانشجوهای خوب به دنبال توصیه‌نامه اساتید هستند تا بتوانند فرصت تحصیلی مناسبی را در دانشگاه‌های خارجی به صورت بورس و یا با شهریه کمتر بیابند.

در این میان عده‌ای از داوطلبان ادامه تحصیل در خارج از کشور شرایط متفاوتی دارند. این گروه به دلیل قبول نشدن در دانشگاه‌های داخل کشور، سعی می‌کنند در کشورهایی که نمرات آن‌ها را می‌پذیرند ادامه تحصیل دهند. رشته‌های پزشکی در صدر علاقه این گروه است و از آن جایی که قبولی در رشته‌های پزشکی در ایران سدی با عنوان کنکور در برابر خود دارد، این افراد ترجیح می‌دهند در کشورهایی در رشته های پزشکی ادامه تحصیل دهند که سد کنکور نداشته باشند یا از شرایط آسان‌تری نسبت به ایران برخوردار باشند.

در واقع دو گروه برای ادامه تحصیل از ایران خارج می‌شوند:

گروه اول: استعدادهای برتر هستند که دانشگاه‌های برتر جهان را انتخاب می‌کنند تا به رویاهای خود در جهان علم و دانش واقعیت ببخشند.
گروه دوم: نیز علاقه‌مند به تحصیل هستند که حاضرند هزینه‌های گزاف مادی و معنوی دوری از خانه را تحمل کنند اما برای قبولی در کنکور داخل کشور تلاش نکنند.بسیاری از افراد این گروه ترجیح می‌دهند در رشته‌هایی با موقعیت اجتماعی بالاتر اما در کشورهایی که آسان‌تر پذیرش دارند تحصیل کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *