خسته و درمانده هستی!!!(قسمت اول)

درماندگی

 اگر خسته و درمانده هستيد، اين مطلب را بخوانيد!
تحقیقات نشان می‌دهد استرس دائمی می‌تواند انسان را از پا درآورد. این استرس در درازمدت باعث می‌شود مشکلات، غیرقابل حل به نظر برسند، همه چیز تیره و تار شود و انرژی فرد به سرعت تحلیل برود. ناخشنودی و گرفتاری ناشی از عارضه خستگی مفرط به حدی که به درماندگی (Burnout) منجر شود می‌تواند سلامت روانی و جسمی فرد و توانایی فعالیت‌های حرفه‌ای او را به خطر بیاندازد. اما این درماندگی را می‌توان با تعیین و تجدید اولویت‌ها در عرصه فعالیت‌های فردی و اجتماعی، جلب حمایت و وقت گذاشتن برای خود از بین برد.

خستگی مفرط چیست؟
رخوت (درماندگی)، خستگی روحی، ذهنی و جسمی مفرط ناشی از استرس شدید و درازمدت است. وقتی فرد بیش از توانش از خود کار می‌کشد و قادر نیست نیازهای دائمی دیگران را برآورده کند، در واقع دچار درماندگی می‌شود. وقتی استرس ادامه پیدا می‌کند، فرد علاقه و انگیزه خود را برای ایفای نقش در حوزه‌های فردی و اجتماعی از دست می‌دهد و درماندگی باعث کاهش بهره‌وری و تخلیه انرژی فرد می‌شود و وی به شدت احساس ناامیدی، درماندگی، بدبینی و نداشتن اعتماد به نفس می‌کند، و در نهایت فرد احساس می‌کند که قادر نیست کاری نه برای خود و نه برای دیگران انجام دهد.
بسیاری از افراد بعضی روزها احساس کسالت و خستگی مفرط می‌کنند. علائم زیر نشان‌دهنده شروع ابتلا به درماندگی یا رخوت ناشی از خستگی مفرط در افراد است:

اگر هر روز برای شما روز بدی است. اگر تفکر مثبتی نسبت به هر چیز ندارید.
کار روزانه در منزل یا محیط کار به نظرتان تلف کردن وقت است.
در تمام ساعات روز خسته و کوفته هستید. اگر کارهای افراد پرانرژی را انجام نمی‌دهید.
بیش‌تر اوقات روز از نظر ذهنی دچار رخوت و کسالت و یا تحت فشار هستید.
احساس می‌کنید هر کاری که انجام می‌دهید، ارزش ندارد.
به خاطر داشته باشید که درماندگی تمام ابعاد زندگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
عوارض جسمی به حدی است که فرد را در معرض ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوانزا قرار می‌دهد. بنابراین لازم است در صورت ابتلا به آن به فکر درمان باشید.

۳ گام برای مبارزه با درماندگی ناشی از خستگی مفرط:
تشخیص و شناسایی علائم اولیه درماندگی
معکوس کردن عارضه با مدیریت و کنترل عارضه
ترمیم صدمات وارده به روان و جسم
۳ گام اصلی برای مبارزه با این عارضه است.

اما شاید بهتر باشد در این مرحله به تفاوت‌های آن با استرس اشاره کنیم:
درماندگی ناشی از خستگی مفرط نتیجه استرس بی‌وقفه و شدید است. استرس شدید ناشی از فشار روحی و روانی به ذهن و جسم فرد است و می‌توان پایانی برای آن تصور کرد و هنوز کنترل و مدیریت امور از دست فرد خارج نشده است، در صورتی که در اختلال درماندگی فرد احساس خلاء بسیار شدیدی می‌کند و انگیزه‌ای برای کار و تحمل استرس ندارد و نمی‌تواند تصور کند چه زمانی قرار است تحولی در زندگی و کارش اتفاق بیفتد. اگر استرس شدید باعث می‌شود که فرد در کارها و مشغله‌های مفید یا غیرمفید غرق شود، درماندگی توان ادامه کار و مبارزه را به کلی از فرد می‌گیرد.
به طور کلی می‌توان گفت استرس با مشغله کاری فراوان، واکنش افراطی به هیجانات، کاهش انرژی، اختلالات اضطرابی، صدمه فیزیکی اولیه و بیش‌فعالی قابل تشخیص است. در صورتی که در عارضه درماندگی با عقب‌نشینی روحی و روانی، احساسات منفی آشکار، احساس ناامیدی و ناتوانی در مشارکت اجتماعی، فقدان انگیزه و امید، بی‌علاقگی و افسردگی و افکار مزاحم و مأیوس کننده و ناامیدی مطلق روبه‌رو هستیم.

قسمت دوم این مقاله را حتما دنبال کنید…

با یک تماس از تلفن ثابت با  12 طعم خوش رسیدن به پاسخ درست را با مشاوران ما تجربه کنید.

Untitled-3 (2)

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *