رونـد ادامـه برنامـه!!

روند ادامه برنامه

اگر فعالیت‌های خود را به خوبی ارزیابی و بازنگری کنید می‌توانید برای روزهای باقی‌مانده تا کنکور تصمیم‌های مناسب و منطقی بگیرید. چنین تصمیم‌هایی تا حد زیادی به آرامش شما کمک خواهند کرد. آرامـش بیش‌ترین نیـاز شما در این روزهاست. اگر شما برای توجیـه مشکلات و نارسایی‌های خود به دنبال علل و عوامل بیرونی بگردید هیجانی خواهید شد و اضطراب بیش‌تر به سراغتان می‌آید.
اما اگرمسئولیت هر اتفاق را به گردن بگیرید آن‌گاه می‌توانید بر‌خود مسلط شوید و تسلط بر‌خود آرامش را برایتان به ارمغان خواهـد آورد. پس روند ادامه‌ی برنامه را آگاهانه و مسلط پیش‌بینی و اجرا کنید.

برآورد آمادگی‌ها:

بر مبنای عوامل متعددی که در موفقیت کنکور مؤثرند باید مجموع آمادگی‌های خود را برآورد کنید. دو آمادگی مهم وضعیت درسی و وضعیت روانی هستند. در کنار این دو عامل اساسی، عوامل دیگری نیز وجود دارند که باید به آنها توجه شود از جمله،سرعت عمل و توانایی تست‌زنی، نشستن در جلسه کنـکور و تقسیم زمان برای دروس، میزان استراحت و تغذیه، شرایط و امکانات محیطی برای روزهای آخر و…
هدف از بیان این نکات آن است که شما آگاهانه پیش بروید و بر روی تمامی عوامل ممکن تسلط داشته باشید. وسواس چیز خوبی نیست ولی دقت و فراخ‌اندیشی چیز دیگری است که شما بایستی مـدام به رشد و پیشرفت خود نـظارت داشته باشید و با تمام قوا سعی کنید فردی زرنگ‌تر شوید. احتیاط کنید که در دام عذر و بهانه و توجیه‌تراشی گرفتار نشوید. شما بدون غالب شدن به خود نمی‌توانید فاتح دیگران باشید.
مجموع آمادگی‌هایتان را به دقت و با حوصله ارزیابی کنید تا بر اوضاع خود آگاهی و تسلط داشته باشید.

کنکورهای آزمایشی جامع:

یکی از روش‌ها و ملاک‌هایی که می‌تواند تا حدی مجموع آمادگی‌های شما را بـرآورد نـماید، شرکت در کنکورهای آزمایشی جامـع _ کنکورهای مشابه کنکور اصلی و شامل همه دروس _ است. یک نکته در این‌جا حائـز اهمیت می‌باشد، اگرچه ممکن است شرکت در چنـد کنکور آزمایشی برای تعدادی از دانش‌آموزان آماده، مؤثر و مفـید باشد اما برای تعداد دیگری می‌تواند آفت‌هایی را به همراه داشته باشد. همه‌ی کنکوری‌ها باید بپذیرند که هیچ جلسه کنکوری، جلسه کنکور واقعی نمی‌شود و لذا هر قدر هم شـرایط محیطی جلسات کنکور آزمایشی مشابه کنکور واقعی باشد باز هم با آن متفاوت خواهـد بود.دانش‌آموزی ممکن است به دلیل سهل‌انگاری در کنکورهای آزمایشی نتایج در حد انتظار کسب نکند. دانش آموز دیگری ممکن است به دلیل جدی نبودن شرایط جلسه کنکور آزمایشی و سطـح پایین اضطراب، نتیجه‌ی خوبی کسب کرده و آن را نتیجه‌ی واقعی خود تصور کند، و دانش‌آموزی هم چون هنوز مجموع آمادگی‌های خود را خوب برآورد و ارزیابی نکرده است، شاید نتایج ضعیفی به دست آورد. در هرحال،کنـکورهای آزمایشی جامع ملاک خوبی برای محک زدن است اما کافی نیست و نمی‌توان صرفا بر مبنای آن قضاوت کرد. توصیه کلی این است که دراین مورد افراط نشود، البته اگرتبلیغات آموزشگاه‌ها و مؤسسات کنکوری اجازه دهند!
بعد از ایام عید برای ارزیابی مجموع آمادگی‌ها، فقط شرکت در یک یا دو کنکور آزمایشی جامع توصیه می‌شود.

تست‌زنی:

برای کسب مهارت در تست‌زنی توانایی‌های مختلفی مورد نیاز است:
توانایی مشاهده و سرعت عمل، توانایی تمرکز حواس و دقت، توانایی استنباط و درک مطالب و توانایی مربوط به فنون تست‌زنی که شامل یک سری فنون کلی و یک سری فنون خاص برای درس‌های متفاوت است. در این‎جا دو نکته را یادآوری می‌کنیم:
اول رکورد‌گیری در تست‌زنی است. وقتی تست می‌زنید حتما زمان بگیـرید و این زمان‌ها را در دفعات بعدی با هم مقایسـه کنید. مثلا شما باید بدانید که 30 سؤال ادبیات را به طور متوسط در چه مدت زمانی پاسخ می‌دهید و به همین ترتیب در دروس دیگر.
دوم فاصله بین مطالـعه درس و تست‌های مربوطـه است. نباید بلافاصـله بعد از مطالعه یک موضوع تسـت‌های آن را بزنیـد. حتما فاصله 2 _3 روزه بین مطـالعه درس و پاسـخ به تست‌های آن باید رعایت شود.
توانایی‌های لازم برای افزایش مهارت تست‌زنی را بشناسید تا بتوانید آن‌ها را تقویت نمایید.

آماده‌سازی مقدمات مرحله آخر:

اگر قصد دارید در برنامه‌ی کاری خود مرحله‌ی آخر را به دوره‌ی 40_45 روز قرنطینه اختصاص دهید، از الان باید مقدمات آن را فراهم کنید. ساعات مطالعه خود را باید به حداکثر ممکن برسانید. آخرین موارد ضعف را شناسایی و مرور کنید. خود را به این که مدت زمان زیادی در مکانی ثابت بمانید عادت دهید. هماهنگی‌های لازم را با اعـضاء خانواده و دیگران انجام دهید. برنامه استراحت و برنامه غذایی خود را به نظم کامل درآورید. اگر از کلاس و یا دبیر خصوصی بهره می‌گیرید سعی کنید تا قبل از این دوره تمام شود. بعضی از دانش‌آموزان کنکوری حتی تا روز آخر هم معلم دارند و با توصیه‌ها و کلیدهایی که در لحظات آخر از دبیران می‌گیرند سرجلسه‌ی کنکور حاضر می‌شوند. زرنگی شما به این است که همه کارهایتان را تا قبل از مرحله‌ی آخر انجام داده باشید و در این مرحله،خودتان کار کنید.
روزهای آخـر فرصـت خوبی برای آمـوزش نیستند. نه ایام عیـد و نه هیچ مرحله‌ی دیگری فرصـت طلایی نیستند. 40_45 روز آخر در واقع فرصت‌های طلایی هستند به شرطی که از آن خوب استفاده شود و این فرصت نباید در مسیر کلاس رفتن و با آمدن معلم خصوصی تلف شود.

برداشت شده از وب‌سایت معلم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *