مشاوره سخت‌کوشی و پشتکار

سخت‌کوشی

مشاوره سخت کوشی

الو مشاور : تفاوت اساسی بین «سخت‌کوشی» و «بالا بردن تعداد ساعت‌های کار» وجود دارد…

ترنس تائو نامی است آشنا برای دوست‌داران ریاضیات و علاقه‌مندان به شرکت در المپیاد ریاضی و نمونه‌ای از یک فرد موفق است. دلیل شهرتش بیش‌تر به این خاطر است که جوان‌ترین برنده‌ المپیاد بین‌المللی ریاضیات است: او در 10 سالگی در المپیاد بین‌المللی ریاضیات شرکت کرد و توانست مدال برنز را از آن خود کند، هم‌چنین سال بعد صاحب مدال نقره شد و پس از آن، زمانی‌که هنوز 14 سالش تمام نشده بود موفق به کسب مدال طلای المپیاد بین‎المللی ریاضیات شد. دلیل دیگر شهرت زیاد تائو، کسب مدال فیلدز است که مهم‌ترین جایزه‌‌ای است که هر چهار سال یک بار به ‌ریاضی‌دانان جوان اهدا می‌شود. تائو که اکنون استاد دانشگاه UCLA آمریکاست، علاوه بر این‌که در شاخه‌های مختلفی از ریاضیات مشغول تحقیق و پژوهش است و مقاله می‌نویسد، دست به قلمش در حوزه‌های غیرتخصصی ریاضی نیز خوب است. او یک وبلاگ دارد که پر از مطلب‌های مختلف، برای تمام سنین است! بخشی از وبلاگ او مشاوره‌ها و توصیه‌هایش است، که برای مرحله‌های مختلف تحصیل در ریاضیات نوشته است، از ابتدایی تا پسادکتری. آن‌چه که در این‌جا می‌خوانید بخشی از توصیه‌های تائو است که برای دانش‌آموزان، چه آنهایی که می‌خواهند در المپیاد شرکت کنند و چه آنهایی که نمی‌خواهند، مفید است. نگارش تائو در وبلاگش کمی خودمانی است و این کار ترجمه را اندکی دشوار کرده، با این حال تلاش شده است که مراد و منظور نویسنده درست به زبان فارسی برگردانده شود.

سخت کوشی:

تکیه کردن به هوش و استعداد به تنهایی ممکن است برای مدتی کارها را پیش ببرد، اما در حالت کلی در تحصیلات پیشرفته و بالاتر به کار نمی‌آید.
برای ورود جدی به هر بخش از ریاضیات، فرد علاوه بر فکر کردن، نیاز به خواندن و نوشتن جدی نیز دارد. بر خلاف تصور عام، پیشرفت‌های ریاضی نتیجه‌ الهام‌های ناگهانی و اکتشافات لحظه‌ای نبوغ‌آمیز نیست، بلکه در واقع نتیجه‌ تلاش و سخت‌کوشی فراوان است، که البته تجربه و شهود آن را هدایت می‌کند.
اغلب بدبختی‌ها در جزئیات هستند، اگر فکر می‌کنید بخشی از ریاضیات را درک کرده‌اید، باید بتوانید همه‌ مباحث مربوط به آن را مطالعه کنید، حداقل، شرحی از این‌که این بخش از ریاضی چگونه پیش می‌رود بنویسید و در نهایت یک شرح کلی و با جزئیات را بنویسید. اگر فردی برای ایده‌های بزرگ فقط به رویاپردازی بپردازد و سراغ جزئیات نرود، شاید برایش خوشایند باشد، ولی مطمئن باشید در هیچ مبحثی از ریاضیات این کار به هیچ دردی نمی‌خورد، تجربه‌های قبلی نشان داده‌اند که تنها وقت گذاشتن و توجه به مقالات است که برای یک نفر ارزش خواهد داشت، مقالاتی که حجم قابل توجهی از جزئیات و سندهای پشتیبان را تشکیل می‌دهد که با دقت کنار هم جمع می‌شوند تا از «ایده‌‌ای بزرگ» حمایت کنند. اگر صاحب ایده تمایلی به این کار نداشته باشد، بعید است دیگران هم میلی به انجام آن داشته باشند.

به‌طور خلاصه، هیچ مسیر شاهانه‌ای در ریاضی وجود ندارد. برای رسیدن به مرحله‌ فرا_دشواری (که در آن شهود شما با آن‌چه با سختی توانسته‌اید بسازید جور در می‌آید)، فرد ابتدا باید تلاش زیادی صرف یادگیری و دوباره یادگیری حوزه‌ مطالعه‌اش کند، قدرت و ضعف ابزارها را بشناسد، مباحث دیگر در ریاضی را بیاموزد، یاد بگیرد چگونه مسائل دشوار را حل کند، سؤال‌های بچه‌گانه و احمقانه‌ زیادی مطرح کند. این‌ها همه لازمه‌ سخت‌کوشی‌اند.

البته علاقه داشتن به موضوعی که روی آن کار می‌کنید به سخت‌کوشی و سعی و تلاش بیش‌تر شما کمک می‌کند، هم‌چنین توجه به این موضوع  اهمیت دارد که تلاش خود را روی مسائل سودمند و مفید جهت‌گذاری کنید، نه مسائل بی‌ثمر. به طور خاص، وقت خود را صرف اندیشیدن کنید، نه پرداختن به یک «مسئله‌ بزرگ» یا «نظریه‎ بزرگ».
البته ممکن است، زمانی برسد که احساس بطالت، فرسودگی یا ناامیدی به شما دست دهد و انگیزه‌ای برای ادامه‌ کار نداشته باشید. این مسئله کاملا طبیعی است و فشار آوردن بر فرد برای ادامه دادن آن کار پس از مدتی نتیجه‌ عکس خواهد داد. در این مواقع خوب است که فرد چند مسئله‌ کوچک‌تر در دست داشته باشد (حتی غیر ریاضی)، و زمانی‌که از این مسئله‌های کوچک خسته شد، می‌تواند دوباره به سوی مسئله‌ بزرگ اصلی بازگردد.

نکته‌ آخر: تفاوت اساسی بین «سخت‌کوشی» و «بالا بردن تعدات ساعت‌های کار» وجود دارد. به طور خاص، فشار وارد کردن بر کسی که خسته و درمانده است، بی‌انگیزه است، آماده نیست، یا درگیر مسئله‌های دیگر است، می‌تواند اثر عکس داشته باشد و در بلندمدت تاثیر منفی بر بازدهی وی بگذارد. خلاصه این‌که بهتر است برای فردی که دارای انگیزه است، فردی پرانرژی و دارای تفکری مثبت است، آماده است، و درگیر کارهای دیگر نیست، ساعت‌های کم ولی با بازدهی بالا برای کار اختصاص داده شود، تا این‌که زمان زیادی از او با بازده پایین پرکنیم درحالی‌که چهار فاکتور بالا را نداشته باشیم. باید زمان مناسب را برای او پیدا کنیم…

با یک تماس از تلفن ثابت با  12 طعم خوش رسیدن به پاسخ درست را با مشاوران ما تجربه کنید.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *