چه عواملی در یک انتخاب رشته موفق مؤثرند؟

انتخاب رشته موفق

انتخاب رشته آزمون سراسری

آزمون سراسری تنها نیمی از از راه ورود به دانشگاه است و انتخاب رشته نیمی دیگر از راه بوده که نه تنها در مسیر تحصیل بلکه در مسیر زندگی و آینده شغلی نیز تاثیر فراوانی دارد. از آن‌جا که این انتخاب در تعیین مسیر و جایگاه زندگی ما نقش غیرقابل انکاری دارد التزام به یک انتخاب درست بیش از پیش حس می‌شود. پس ما در اینجا سعی داریم مهم‌ترین و تعیین‌کننده‌ترین فاکتور‌هایی را که به ما می‌گویند” یک انتخاب درست کدام است” را با شرح و بسط کامل موشکافی کنیم.

انتخاب رشته دانشگاه

به طور کلی می‌توان عوامل مؤثر بر یک انتخاب رشته خوب را در 10 قالب کلی جست‌و‌جو کرد:

1 . انتخاب رشته دانشگاه متناسب با علاقه

علاقه را می‌توان داشتن حس خوب نسبت به هر چیزی تعریف کرد. با وجود علاقه حتی سخت‌ترین کارها هم لذت‌بخش هستند. به طور کلی اگر علاقه در رشته تحصیلی مورد نظر وجود نداشته باشد می‌تواند پس از گذشت مدتی باعث بی‌انگیزگی و افت تحصیلی شدید و در نهایت فشار و استرس و اضطراب هنگام تحصیل شود و چه بسا باعث انصراف از رشته تحصیلی شود .

2 . انتخاب رشته دانشگاه متناسب با استعداد:

شناخت استعداد‌های هر شخص بیش از هر کس برای خود او ملموس‌تر و راحت‌تر است. به عنوان مثال: پرافتخارترین لحظه زندگیتان را به یاد بیاورید… کاری که انجام داده بودید مطمئنا رابطه عمیقی با استعداد شما داشته است. حتی می‌توانید از اطرافیانتان کمک گرفته و بپرسید به نظر شما من در چه زمینه‌ای استعداد دارم. شناخت استعدادهای هر کس برای خودش همانند شناخت ماهی از آب است.

3 . شناخت درست رشته‌های دانشگاهی:

به یکی از مهم‌ترین عوامل رسیدیم یعنی جایی که یک شناخت درست مسیر زندگی را به سمت خوشبختی هدایت کرده و در عوض یک شناخت اشتباه می‌تواند باعث پشیمانی شود. خیلی از مواقع علاقه یا تنفر ما در اولین برخورد با چیزی شکل می‌گیرد. به عنوان مثال اگر یکی از دوستان من درباره رشته‌ای که من با آن آشنایی ندارم بد بگوید همین کافی است تا من نیز مخالف سرسخت آن رشته شوم و نیز بالعکس آن صادق است یعنی اگر دوست من درباره رشته‌ای که با آن کوچک‌ترین آشنایی ندارم به تعریف و تمجید بپردازد ممکن است من نیز بدون هیچ شناختی به آن رشته علاقه‌مند شوم که هر دو حالت اشتباه است زیرا شناختی که ما از آن رشته پیدا کرده‌ایم شناخت خودمان نیست بلکه شناخت شخص دیگری با شخصیتی متفاوت است.

پس شناخت ما باید 2 ویژگی مهم داشته باشد: کامل باشد و درست و دقیق باشد . به این منظور سعی کنید درمورد شناخت رشته‌ها 3 عامل را حتما رعایت کنید:

الف) از منابع مطمئن تحقیق کنید.(سایت و کتاب‌های معرفی رشته معتبر و…)

ب) گفت‌وگو با دانشجویان درست‌گوی آن رشته.(زیرا برخی دانشجویان هستند که به دلیل انتخاب رشته غلط از آن رشته متنفر شده‌اند و جز بدی‌های آن رشته چیز دیگری به شما نمی‌گویند.)

ج) گفت‌وگو با افراد شاغل در شغل‌های مرتبط آن رشته درباره بازار کار و میانگین حقوق و ساعات کاری و…

4 . توانایی‌های علمی و انتخاب رشته دانشگاهی

تمام کارنامه‌های دوره دبیرستان خود را مرور کنید. در چه درس‌هایی توانایی دارید؟ در چه درس‌هایی ضعف دارید؟

شاید کمی دور از ذهن باشد ولی حتی درس‌های دوره دبیرستان نیز در فرایند انتخاب رشته بسیار مؤثرند. به عنوان مثال من قصد دارم در دانشگاه در رشته آمار ادامه تحصیل دهم اما کارنامه‌های دبیرستان من نشان می‌دهد در رشته ریاضی بسیار ضعیف هستم درحالی که اغلب واحد‌های درسی رشته آمار با ریاضیات سر و کار دارد. پس چنین شخصی قطعا در این رشته به مشکل جدی برمی‌خورد و این انتخاب برای او اشتباه است.

5 . ویژگی‌های شخصیتی و انتخاب رشته

کار، رشته، دانشگاه، حتی وضعیت خوابگاه و معاش هر فرد ارتباط تنگاتنگی با شخصیت وی دارد:

به عنوان مثال شخصی که انسانی درونگراست نمی‌تواند روانشناس خوبی باشد زیرا یک روانشناس ارتباطات قوی برای برقراری ارتباط با بیمار لازم دارد. شخصی که نمی‌تواند دوری از خانواده را تحمل کند در صورت اقامت در خوابگاه به مشکل برمی‌خورد. سعی کنید انتخابی متناسب با شخصیت و عادت‌هایتان داشته باشید تا کمتر دچار مشکل شوید.

6 . شرایط دانشگاه‌ها

شرایط رفت‌و‌آمد، امکانات دانشگاه، محیط و فضای یک دانشگاه، شرایط هم دانشگاهی‌ها، امکان فعالیت‌های دانشجویی و… همگی در یک انتخاب درست مؤثرند. سعی کنید با تحقیق میدانی یا پرس‌وجو از دانشجویان دانشگاه مورد نظر شرایط آن دانشگاه را به خوبی دریابید.

7 . انتخاب رشته با سنجش امکان معیشت و زندگی

فراموش نکنید که پس از قبولی در هر شهری، شما قرار است در آن‌جا زندگی کنید نه این‌که صرفا یک دانشجو باشید!!! باید بررسی کنید که با توجه به نوع شخصیت و اوضاع اقتصادی و امکانات شهر مورد نظر آیا می‌توانید چندین سال در آنجا زندگی کنید؟

8 . انتخاب رشته و تخمین شانس قبولی

از آن‌جا که شناخت تمام رشته‌ها و دانشگاه‌ها عملا کاری غیر‌ ممکن است، شما می‌توانید با تخمین زدن حدود رتبه اکتسابی در مورد رشته و دانشگاه‌های همان رتبه تحقیقات خود را محدود کنید.

9 . اجازه ندهید افراد غیرمتخصص برای شما تصمیم بگیرند:

انتخاب رشته یکی از 4 انتخاب مهم و سرنوشت‌ساز زندگی است و هرگز نباید انتخاب آن را آسان بگیریم. نظر اطرافیان را خالصانه بپذیریم اما اجازه ندهیم ما را به سمت یک انتخاب غلط هدایت کنند. ممکن است پدر یا مادر نظری دلسوزانه داشته باشند ولی این نظر شما را به سمت یک اشتباه سوق دهد. این تصمیم زندگی شما را می‌سازد! پس درست‌ انتخاب کنید.

10 . بین عقل و احساستان تعادل برقرار کنید:

این انتخاب ، انتخاب قسمت مهمی از زندگی‌ است و نقطه عطف غیر قابل انکاری در زندگی شماست. سعی کنید تصمیم شما نه کاملا منطقی باشد نه کاملا احساسی. یادتان نرود که علاقه، بخش احساسی انتخاب رشته است و استعداد، بخش منطقی آن. پس سعی کنیم در انتخاب رشته اولویت‌هایی را انتخاب کنیم که بیش‌ترین اشتراک بین علاقه و استعداد ما را دارند.

“الو سلام مشاور”ی‌ها به شما می‌کنند تا درست‌ترین انتخاب را داشته باشید…
با یک تماس از تلفن ثابت با 12 طعم خوش رسیدن به پاسخ درست را با مشاوران ما تجربه کنید.

انتخاب

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] بودن و ثبت‌نام‌ نکردن در کنکور هم می‌توانند برای انتخاب رشته‌های بدون آزمون اقدام کنند. اگر داوطلبان در دوره‌های […]

  2. […] چه عواملی در یک انتخاب رشته موفق مؤثرند؟ انتخاب رشته بر حسب علاقه و استعداد مقالات معرفی رشته‌ها: […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *