عوامل کاهنده روحیه رو می‌دونی چیه؟!؟

عوامل کاهنده روحیه

دانش‌آموزان علاوه بر ضعف پایه‌ای در دروس، و یا کمبود امکانات و شرایط آموزشی، از افکاری که باعث افت روحیه می‌شوند نیز آسیب‌پذیرند.آیا عوامل کاهنده روحیه و انگیزه را می‌شناسید؟ فکر می‌کنید در این میان،مهم‌ترین عامل کدام است؟

جوّ تبلیغاتی:
تعداد زیاد شرکت‌کنندگان در مقـابل تعداد کم قبولی،احتمال موفقیت در کنکور را کاهش می‌دهد.این مسـاله باعث حساسیت و اضطراب والدین و دانش‌آموزان می‌شود و آنان را به تکاپوی بیش‌تر وادار می‌کند. کم‌کاری‌ سال‌های قبل و تلاش‌ کردن بیش‌تر در سال آخر، دانش‌آموز را مجبور به تحمل یک دوره‌ی سخت، و استرس ناشی از آن می‌کند.بنابراین دانش‎آموز به هر امکانی از قبیل کتاب، آموزشگاه، کنکورهای آموزشی و… متوسل می‌شود.
آن‌چه در این بین می‌ماند دانش‌آموزان هستند با آرزوهـایشان، و سردرگمی این که بالاخـره چه باید بکنند تا عقب نمانند… توجه داشته باشید که در این شرایط بیش‌تر دانش آموزانی که عاطفی‌تر و تلقین‌پذیرترند، لطمه میخورند.
هر چه بیش‌تر تابع تبلیغات و هیاهوی کنکور باشید از توانایی‌های خود کمتر استفاده خواهید کرد.

images (13)

مقایسـه‌ها:
بسیاری از دانش‌آموزان به صورت خـودآگاه یا نا‌خودآگاه خود را با دیگران مقایسه می‌کنند، و هر فرد کنکوری را به نوعی رقیب خود تلقی می‌کنند.مثلا فلانی چند ساعت بیدار می‌ماند، چند ساعت درس می‌خواند، کدام آموزشگاه‌ می‌رود، از هر درس چند درصد تست مـی‌زند، آیا معلم‌ خصوصی دارد و….، این مطالب برای بعضی از دانش‌آموزان به عنوان مهم‌ترین سوژه‌ی فکری در می‌آید.
معمولا کسی که برای کنکور واقعا درس می‌خواند بیش از آن که وقت خود را صـرف جلب توجه دیگران کند،آن را بر کار اصلی خویش متمـرکز می‌کند.
اما کسانی که سر‌و‌صدا راه می‌اندازند و از کار‌ها و برنامه‌های خود حرف می‌زنند دچار بزرگ‌نمایی شده و در واقعیت‌ها غلو می‌کنند.
مقایسه کردن ملاک خوبی برای پیشرفت نیست و معمولا به نفعتان تمام نمی‌شود،انتظارتان را از خود بالا ببرید.

download (6)
استدلال‌های نابجا:
گاهی دانش‌آموز تحت تاثیر فشار‌های درسی و ترس از نتیجه نگرفتن،به استدلال‌های نابـجا، روی می‌آورند.
دانش‌آموز بر مبنای اطلاعات ناقص خود،دلیل می‌آورد که فلانی با معدل و رتبه‌ی بالا نتوانست در کنکور قبول شود و با این استدلال، کم کاری‌های خودش را توجیه می‌کند.شخص دیگر بدون داشتن اطلاعات کافی، برای خود تحلیـل می‌کند که باید ۱۲-۱۰ساعت در روز درس بخـواند تا موفق شود، حال اگر یکی دو روز از برنامه‌ خود عقب بیفتد، براساس استدلال معیوبش، از شدت ناراحتی و اضطراب،فرصت‌های موجود را هم دست می‌دهد.
استدلال‌ها و توجیه‌های نادرست و معیوب،ابزارهایی برای فرار از واقعیت هستند،پس مراقب آن‌ها باشید!!!
عامل درونی:
فکر می‌کنید مهـم‌ترین عامل کاهنده‌ی روحیه چیست؟
شایـد باور نکنید که مهم‌ترین عامل در این باره خود شما هستید! هیچ یک از عوامل کاهنده روحیه در کنکور مانند داشتن افکـار و نگرش‌های منفی به عنوان ترمز موفقیـت عمل نمی‌کند .جایگزینی تفکر احساسی به جای تفکر منطقی،و غلبه‌ی هیجانات کنترل نشده برنظم فکری و رفتاری،موجب تقویت افکار منفی می‌شوند.

با “الو سلام مشاور” با روحیه شو….
با یک تماس از تلفن ثابت با 12 طعم خوش رسیدن به پاسخ درست را با مشاوران ما تجربه کنید.

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] تخلیه هیجان‌های منفی است که به حفظ شادکامی و افزایش روحیه شما ‌در زندگی کمک […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *