فراموشی و حواس‌پرتی

فراموشی
جابر بن حیان از شاگردان ایرانی امام جعفر صادق از ایشان پرسیدند: چرا انسان کم حافظه می‌شود؟
امام صادق (ع) فرمودند: این مسئله فراگیر نیست، آن‌چه فراموشی می‌آورد به کار نینداختن نیروی یادسپاری است، زیرا نیروی یادسپاری چون دیگر نیروهای بدن انسان باید به کار گرفته شود تا توانمند گردد، انسان هم اگر حافظه خود را نشناسد و به خوبی از آن بهره نگیرد به ضعف حافظه دچار می‌شود.
پس اگر از قدرت حافظه به درستی و همیشه استفاده شود مشکلی در زمینه یادگیری و سپردن به ذهن پیش نمی‌آید.

 

نکته‌ای در مورد تمرکز حواس:
روزانه پنج هزار فکر از ذهن انسان می‌گذرد، خیلی از این فکرها را خودمان می‌سازیم، خیلی از این فکرها بر اثر دیده‌ها و شنیده‌های ما در طول روز ایجاد می‌شوند، پس اگر کمتر با حواشی در ارتباط باشیم، اگر کمتر با محیط بیرون، فضای غیردرسی در ارتباط باشیم خود به خود میزان تمرکز ما به شکل چشم‌گیری افزایش پیدا می‌کند.

و یکی دیگر از دلایل عدم تمرکز حواس و پرش ذهن بزرگ کردن هدف‌ها و نگاه کردن به کل مسیر به صورت یکجا می‌باشد!
به جای اینکه در طول زمان مطالعه به هدف اصلی توجه کنیم بیاییم به اهداف و مسئولیت‌های درسی همان روز فکر کنیم، یعنی هدف بزرگمان را تقسیم کنیم به هزاران هدف کوچک.

به عنوان مثال:
من می‌خواهم رتبه 1 کنکور شوم!
هدف خیلی بزرگی است! پس تقسیمش می‌کنم، برای اینکه رتبه 1 شوم باید این ماه را عالی درس بخوانم، برای اینکه این ماه را عالی درس بخوانم باید این هفته را عالی باشم، برای اینکه این هفته را عالی باشم باید امروز را 10 ساعت درس بخوانم و 150 تست بزنم از این سه درس! الان هدفم کوچک شد و در طول یک روز هم می‌توانم به آن برسم! پس در انتهای روز نگاه می‌کنم و می‌بینم که به هدف امروزم رسیدم و از هزار قدمی که برای رتبه یک شدن باید بردارم امروز یک قدم را با موفقیت گذراندم، پس برای فردا هم انرژی مضاعف می‌گیرم و حواسم را جمع می‌کنم که قدم بعدی را درست بردارم.

 

از عوامل مؤثر در فراموشی:
۱)گذشت زمان: استفاده نکردن و به کار نبردن مطالب آموخته شده و تکرار نکردن آنها به طور قابل ملاحظه‌ای میزان حضور ذهن و یادآوری را کاهش می‌دهد، گذشت زمان مهم‌ترین عامل فراموشی است.

براساس تحقیقات بینگهاوس سرعت فراموشی پس از یادگیری اولیه بسیار زیاد است و پس از آن به تدریج کم می‌شود. به‌طوری‌که 20 دقیقه بعد از یادگیری 42% هجاهای بی‌معنی فراموش می‌شوند، پس از یک ساعت 56% بعد از 9 ساعت 64% پس از یک روز 66%.
۲)یادگیری ضعیف: اگر به جای فهمیدن مطالب آنها را حفظ کنیم و در همان بار نخست مطالعه ما دقیق و عمیق نباشد به سرعت مطالب فراموش می‌شوند.
۳)اضطراب و استرس
۴)نداشتن علاقه
۵)فشرده خوانی
۶)تغییر محیط: از دیگر عوامل فراموشی در مطالعه است، سعی کنید محیط مطالعه خود را عوض نکنید و همیشه در یک یا دو جای مشخص درس بخوانید.

با یک تماس از تلفن ثابت با  12 طعم خوش رسیدن به پاسخ درست را با مشاوران ما تجربه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *