ویژگی‌های یک برنامه‌ریزی تحصیلی کنکور خوب

برنامه

برنامه ریزی کنکور

این روزها صحبت از مشاوره، برنامه‌ریزی، کنکور و …. بحثی است که خیلی از افراد در مورد آن نظر می‌دهند، نظراتی که بر اساس تجربیات شخصی، همراه با موفقیت یا شکست بوده است.

در این مقاله ما می‌خواهیم اصول یک برنامه‌ریزی خوب و صحیح را به صورت کلی بررسی کنیم و این‌که چگونه بخوانیم تا بهتر یاد بگیریم؟

مشاوره برنامه ریزی تحصیلی و مطالعه کنکور

1. برنامه مطالعه کنکور شخصی‌سازی شده

خیلی از دانش‌آموزان و داوطلبان پیش مشاور می‌روند و آنها برنامه‌ای در اختیارشان قرار می‌دهند که از پیش تعیین شده است،حتی اگر در این برنامه خیلی از اصول رعایت شود به دلیل آن که طبق شرایط دانش‌آموز شخصی‌سازی نمی‌شود نمی‌تواند مفید باشد.

2. برنامه تحصیلی کنکور باید قابل اجرا باشد:

برنامه‌ای که در روز بگوید یک دانش‌آموز باید ۸ ساعت درس بخواند ولی توان دانش‌آموز ۴ ساعت باشد، آن دانش‌آموز را دچار سردرگمی، ناامیدی، استرس و دل‌زدگی از درس می‌کند. ساعات مطالعاتی باید آهسته و پیوسته افزایش یابند.

3. رعایت پیش‌نیاز و هم‌نیازهای دروس در برنامه ریزی مطالعه کنکور

این بحث را با یک مثال شروع می‌کنیم، دانش‌آموز زمانی که می‌خواهد مبحث ژنتیک را از کتاب زیست‌شناسی سال سوم بخواند باید قبل از آن مبحث احتمال را از ریاضیات خوانده باشد، تا توانایی پاسخ‌گویی به مسائل مبحث ژنتیک را داشته باشد.

4. استفاده از ظرفیت مغزی به بهترین شکل ممکن در برنامه ریزی کنکور

ذهن انسان در هر ساعت از شبانه روز آماده دریافت نوع خاصی از مطالب درسی است، مثلا یک دانش‌آموز رشته تجربی صبح که از خواب بیدار می‌شود باید درس‌هایی مثل زیست‌شناسی و ریاضی را بخواند تا با آمادگی ذهنی خود بتواند وارد عمق مطالب شود، و درس‌های عمومی را که جنبه حفظ کردنی دارند را برای آخر شب بگذارد، چون بعد از خواندن دروس حفظی دیگر مطلبی نمی‌خواند، مطالب در ضمیر ناخود آگاهش تکرار می‌شود، و موقع خواب، انتقال مطالب به حافظه بلند مدت صورت می‌گیرد. باید یاد بگیرید مهارت درس خواندنتان را اثربخش کنید.

5. حل مثال‌ها و تمرین‌های کنکور


خیلی مهم است همراه با خواندن درس‌هایی مثل ریاضی، فیزیک، شیمی و … مثال‌ها و تمرین‌های کتاب درسی حل شود. و از آن مهم‌تر برای افزایش تسلط در درس خواندن با یک فاصله زمانی مناسب تمرین‌های اضافی حل شوند.

6. مرور مرور مرور دروس قبل از کنکور


درس خواندن بدون مرور فایده‌ای ندارد، برای تثبیت مطالب و انتقال به حافظه بلند مدت باید از روش‌های مروری علمی و جدید استفاده کرد. حتی می‌توانید در گاهی موارد از تکنیک‌های تندخوانی هم بهره بگیرید.

با یک تماس از تلفن ثابت با  12 طعم خوش رسیدن به پاسخ درست را با مشاوران ما تجربه کنید.

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] سلام مشاور” برای دانش‌آموزانش برای سال تحصیلی ۹۶ برنامه‌ریزی ویژه‌ای دارد!! به روش دوستان همیشگیمان با ما تماس […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *