چه رشته‌ای در دبیرستان انتخاب کنم؟!؟

دانش‌آموزان
  1. آیا از تاثیر معدل در انتخاب رشته دبیرستان و بعدا برای ورود به دانشگاه اطلاعی دارید؟
  2. آیا از میزان دشواری و پیچیدگی هر یک از رشته‌ها و میزان زمانی که لازم است در ادامه برای مطالعه آن صرف کنید اطلاع دارید؟
  3. آیا می‌دانید هر رشته‌ای که در دبیرستان انتخاب می کنید در ادامه، در تمامی مراحل زندگیتان همراهتان خواهد بود؟
  4. آیا از بازار کار رشته‌های مختلف اطلاع دارید؟
  5. آیا از قوانین تغییر رشته دبیرستان اطلاع دارید؟
  6. آیا امکان تغییر رشته دبیرستان (تغییر رشته پایه نهم) همچنان وجود دارد؟

در مقاله زیر به شما میگوییم عوامل موثر انتخاب رشته پایه نهم چیست؟

شناخت شخصی:
مهم‌ترين مساله در انتخاب رشته دبيرستان، شناخت توانايی‌های شخصی است. نا‌گفته پیداست که دانش‌آموزانی که قدرت استدلال بالاتری دارند در درس‎‌های رشته‌ی ریاضی موفق‌ترند و افرادی که روابط موجود در دنیای طبیعی برایشان جذاب است در رشته‌ی تجربی و از سوی دیگر افرادی که به درس‌های علوم انسانی اشراف بیش‌تری دارند در این رشته آینده‌ی بهتری خواهند داشت.
شناخت بازار کار:
يکی از مسائلی که می‌تواند در انتخاب رشته درست به شما کمک کند و زمينه‌ساز موفقيت‌های علمی و شغلی آينده شما باشد، شناخت بازار کار مرتبط با رشته تحصيلی شما در دانشگاه می‌باشد. مطالعه در اين خصوص و مشورت با فارغ‌التحصيلان رشته‌های مربوطه به شما در انتخاب درست کمک می‌کند.
توجه به پتانسيل دانشگاه‌ها در خصوص رشته‌های دانشگاهی:
هر یک از دانش‌آموزان هنگام انتخاب رشته به 5% رشته‌های بالای دانشگاهی توجه می‌کنند به عنوان مثال تجربی‌ها رویای پزشک شدن در سر دارند، ریاضی‎‌ها به رشته‌های سرآمدی مانند برق و مکانیک امید بسته‌اند و انسانی‌ها همه در آینده خود را وکیلی موفق می‌بینند. اما توجه به این نکته ضروری است که ظرفیت دانشگاه‌ها برای این رشته‌ها محدود است و باید در کنار این رشته‌ها به بقیه رشته‌ها نیز توجه کرد.
مشاوره با افراد متخصص:
يکی از مؤثرين کارها برای انتخاب رشته دبيرستان، مشاوره با متخصصين و مشاوران در اين خصوص می‌باشد. از جمله کسانی که می‌توانند در اين خصوص کمک شايانی به شما کنند، فارغ‌التحصيلان دانشگاهی هستند که اطلاعات جامعی در خصوص رشته‌های دانشگاهی، بازار کار مربوط به آن‌ها و شرايط تحصيل در دانشگاه‌های کشور در رشته مرتبط با خود را به شما خواهند داد.
در انتخاب درست، باید ویژگی‌های دانش‌آموز از جمله میزان بهره‌ هوشی، نمرات تحصیلی، نقاط ضعف و قوت در دروس مختلف، استعداد و میزان علاقه‌مندی‌اش مورد بررسی قرار بگیرد. اگر دانش‌آموز بتواند رشته‌ای را انتخاب کند که با توانایی‌ها و علاقه‌هایش مطابقت داشته باشد تا حد زیادی توانسته در مسیری قدم بردارد که به موفقیت ختم می‌شود. میزان علاقه‌مندی هر قدر در رشته انتخابی بیش‌تر باشد، باعث تلاش و کوشش بیش‌تر برای رسیدن به هدف می‌شود.
در این مقاله با شما در مورد عوامل موثر انتخاب رشته دبیرستان صحبت کردیم، پیش‌تر و در مقالات دیگر در مورد “انتخاب رشته‌ پایه‌ی نهم” و “تغییر رشته دبیرستان” نیز با شما صحبت کرده‌ایم…

“الو سلام مشاور” همچنین در حوزه های زیر راهنمای شما خواهد بود:

  • معرفی رشته تجربی
  • معرفی رشته ریاضی
  • معرفی رشته هنرستان

مشاورین باتجربه ما در کنار شما هستند تا به همه سوالات شما در مورد انتخاب رشته و معرفی رشته های مختلف، جواب بدهند. 

از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره، از سراسر کشور از طریق شماره 12با مشاوران با تجربه ما تماس بگیرید.

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] دیگری در مورد انتخاب رشته و یا تغییر رشته‌ی دبیرستان را نیز پیش‌تر در مقالاتمان […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *